پرورش ذهن -(كاردستي براي كودكان و مباحث خلاقيت در كودك)

کودک خلاق فردا...........

آیلین کوچولو........دختر بی همتای من

 

 

من هر روز و هر لحظه نگرانت میشوم که چه میکنی؟ پنجره اتاقم را باز می کنم و فریاد می زنم


....تنهاییت برای من

....غصه هایت برای من

....همه بغض ها و اشک هایت برای من

...بخند برایم بخند،آنقدر بلند تا من هم بشنوم صدای خنده هایت را

....صدای همیشه خوب بودنت را

دوستت دارم دخترم

                                            n.gif  i.gif l.gif  y.gif  a.gif

                  شکلک ها                     شکلک ها              شکلک ها

     دی                                   بهمن                                 اسفند

 

 [ موضوع : ]
[ شنبه 30 فروردين 1393 ] [ 9:27 ] [ ماماني ] [ ]
تاثیرهنر بر کودکان
 

 

 

با این که هنر همیشه جنبه تفریح جانبی داشته، ‌اما در حقیقت نقشی کلیدی در یادگیری و پیشرفت کودکان دارد. شاید تعجب کنید اگر بشنوید که مثلاً ‌همین نقاشی کشیدن ساده کودکان باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در آنها،‌پیشرفت مهارت های ظریف حرکتی، ‌آماده شدن برای یادگیری خواندن و تقویت قدرت تحلیل شان می شود. این گفته دکتر کنت و سن است که راجع به نقش مغز در آفرینش هنر تحقیق می کند. همین طور موسیقی می تواند به یادگیری ریاضی و توانایی خواندن کمک کند. حرکات ریتمیک باعث سلامت جسمی می شود و هنر نمایش به بالا رفتن دامنه لغات کودکان کمک می کند. هنر همچنین باعث می شود بچه ها احساسات خود را درست کنترل کنند و زندگی اجتماعی بهتری داشته باشند.
به گفته دکتر ژوزف پیرو، استاد دانشگاه لانگ آیلند:« هنر به کودکان کمک می کند تا بدون شکست بهتر خطر کنند و اعتماد به نفس خود را بالا ببرند. ثبت نام در کلاس های هنری مختلف پرهزینه است اما شما می توانید با هزینه کمی این فعالیت ها را در خانه خود و با وسایل در دسترس امتحان کنید و زمانی پر از نشاط را در کنار دلبندتان بگذرانید.


ادامشو اینجا بخون


[ موضوع : پرورش ذهن -(كاردستي براي كودكان و مباحث خلاقيت در كودك)]
[ شنبه 23 ارديبهشت 1391 ] [ 10:06 ] [ ماماني ] [ ]
انواع بازی­های کودکانه و نمونه ای از آن
 

 

 

انواع بازی­های کودکانه و نمونه ای از آن

1.      بازی های حسی

بخش بزرگی از بازی ها به تقویت حواس پنجگانه مربوط می شود؛ یعنی این بازی ها کمک میکند تا حواس لامسه،  بویایی، چشایی، بینایی وشنوایی در کودک تقویت شود. تقویت این حواس موجب می شود تا مهارت های استفاده از آنها در کودک رشد کند.

این موضوع خیلی مهم است که کودک بتواند خوب ببیند، بشنود، بو کند، لمس کند و بچشد. کودکی که بتواند به خوبی از حواس پنجگانه اش استفاده کند، خودرا به خوبی می شناسد. به توانایی های خود پی برده و دارای اعتماد به نفس بالایی است. بنابراین در تمام دوران رشد کودک، ‌سعی کنید ازاین بازی ها استفاده کرده و بدینوسیله حواس کودک تقویت شود.


ادامشو اینجا بخون


[ موضوع : پرورش ذهن -(كاردستي براي كودكان و مباحث خلاقيت در كودك)]
[ پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 ] [ 13:03 ] [ ماماني ] [ ]
توصیه هایى براى افزایش ضریب هوشى کودکان

 

با وجود تاثیر عوامل ژنتیکى در تعیین سطح هوش بچه ها، تازه ترین تحقیقات علمى نشان مى دهند که به کارگیرى روش هاى معین، مى تواند ضریب هوشى و سرعت یادگیرى کودکان را افزایش بدهند. پس اگر دلتان مى خواهد کودکانى با هوش داشته باشید ۹ توصیه زیر را جدى بگیرید.

 


ادامشو اینجا بخون


[ موضوع : پرورش ذهن -(كاردستي براي كودكان و مباحث خلاقيت در كودك)]
[ پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 ] [ 12:53 ] [ ماماني ] [ ]
نمونه هایی از بازی های آموزشی براساس نظریه
 
 

 

1.      بازی تشخیص رنگ ها

تعدادی قطعات سیاه و سفید را روی میز بگذارید. یکی از قطعات سفید را برداشته و به کودک بدهید تا آن را مشاهده و لمس نماید. سپس از او بخواهید تا از زمان میان قطعات موجود بر روی میز یکی از قطعات همرنگ (سفید) را به شما بدهد. بر روی کلمه همرنگ تکیه کنید تا کودک در هنگام انجام دادن این عمل، مفهوم همرنگ را دریابد. از به کار بردن و نامیدن رنگ در این قسمت خودداری کنید. هرگاه کودک قادر گردید که قطعات سفید را از میان قطعات سیاه جدا نماید آنگاه رنگ های دیگر را به ترتیب در داخل مجموعه قرار دهید و از کودک بخواهید تا بر حسب رنگ آنها را دسته بندی کند. (مهارت فکری - تمیز دادن).


ادامشو اینجا بخون


[ موضوع : پرورش ذهن -(كاردستي براي كودكان و مباحث خلاقيت در كودك)]
[ پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 ] [ 12:47 ] [ ماماني ] [ ]
والدین چطور سبب مرگ خلاقیت در کودکانشان می شوند؟
 

 

والدین چطور سبب مرگ خلاقیت در کودکانشان می شوند؟عوامل موثر در شکوفایی خلاقیت


فراهم آوردن زمینه های مساعد و تدارک لوازم بازی های دلخواه و ساده ، می تواند خلاقیت فرزندان را شکوفا سازد . مانند: بازی های فکری، حل معما و جدول، تبدیل وسایل خراب و بی مصرف به اشیاء مفید تزئینی، انواع و اقسام کارهای دستی، نقاشی، ترکیب رنگ ها، خلق شکلی جدید در نقاشی وهنر ، مطالعه ی زیاد و... تمرین های مناسب برای شکوفایی خلاقیت می باشند.
خلاقیت همچون گل لطیفی است که تحسین، آن را به شکوفایی وا می دارد. در حالی که مایوس کردن ، غالبا آن را در غنچه می خشکاند. تشویق در خانواده ، با ارزش تر از هر جای دیگری است.
والدین قبل از ابراز کم ترین اظهار دل سردکننده درباره ی کوشش های خلاق کودک، باید تعمق کنند. تشویق، وقتی بسیار کارساز است که مستقیما به فرد اظهار گردد، حتی موقعی بهتر خواهد بود که نزد دیگران ابراز شود و کودک آن را تصادفا بشنود.
در کنار خانواده، مدرسه نیز نقش مهمی در شکوفایی خلاقیت کودکان دارد، عواملی چون عدم شناخت یا بی توجهی به ویژگی های کودکان خلاق ، سبب می شود که قدرت خلاقیت آنان به تدریج کاهش یابد .
به همراه خانه و مدرسه، رسانه های جمعی به خصوص تلویزیون را نمی توان نادیده گرفت. تلویزیون ، فرد را وادار نمی سازد در پی جستجو و کاوش برود
، زیرا دیگر جای تلاش برای خود نمی بیند . زیرا تبدیل به گیرنده ی منفعلی می شود که هرچه به او می دهند ، می پذیرد ؛ چون قدرت دخل و تصرف و تغییر ندارد . بنابراین در رابطه با کودکان و پرورش خلاقیت ، باید در استفاده از تلویزیون ، نظارت آگاهانه وجود داشته باشد.
در نهایت باید تلاش شود که خلاقیت های بالقوه در نزد کودکان و نوجوانان شناسایی شده ، فرصت های لازم برای رشد و توسعه ی آن فراهم گردد. در نیل به این هدف نیز بها دادن به تخیل کودکان و حساس بودن نسبت به آن فوق العاده مهم است. اگر تخیل و آگاهی با هم توام شوند، زمینه های خلاقیت و نوآوری به معنی دقیق آن فراهم می گردد. مهم ترین وظیفه و رسالت والدین و مربیان در ارتباط با پرورش قدرت تخیل کودکان ، ارائه ی اطلاعات لازم و مفید و همراه نمودن فعالیت تخیلی کودکان با شناخت و آگاهی و فعالیت های
تجربی است .
مسلما اگر کودکان صرفا غرق در تخیل شده اند، از واقعیات زندگی دور مانده و تمایل به گوشه گیری و انزوا داشته باشند، نمی توان از آنان تفکر خلاق و
مولد را انتظار داشت . بنابراین ارزشمندی تخیل ، در هدایت و پرورش آن است ؛ و هم چنین : واداشتن به کنجکاوی و کنکاش های ذهنی، احترام به سوالات عادی و غیر عادی ، احترام به عقاید و ارزش دانستن آن ، تدارک فرصت های مناسب برای یادگیری مبتکرانه ، تشویق و قدردانی از ابتکار ،... همه و همه جزء وظیفه ی ما است .
اگر والدین گرامی نتوانند شرایط و زمینه ی مناسب را برای پرورش خلاقیت فرزندشان مهیا نمایند و قدرت متعادل سازی شخصیت آنان را نداشته باشند ،
سبب مرگ خلاقیت در فرزندانشان می گردند و به جای پروراندن شخصیتی بالنده و خلاق ، شخصیتی سرخورده و منزوی تحویل جامعه می دهند.

در ادامه ی مقاله ، موانع موجود در برابر تفکر خلاق را مورد بررسی قرار می دهیم:


موانع موجود در برابر تفکر خلاق


- نحوه ی نگرش دانش آموزان و معلمان- کمبود پشتکار و تحمل اندک دانش آموزان.
- محدود کردن کنجکاوی کودکان.- سرکوب خیال بافی کودکان.- تاکید بسیاربرنمره ی امتحانی.
- تاکید زیاد برمهارت های کلامی.- تاکید بسیاربر پیش گیری و رقابت.-تاکید بیش از حد به نقش جنسیت.
- تاکید بسیاربر دروس نظری .چگونه می توان موانع موجود برسر راه تفکر خلاق را برطرف نمود؟


در زندگی روزمره ، وجود "موانع " چه به صورت بارز و چه پنهان ، اغلب لازم است . زیرا می توانند برای امنیت ما مفید واقع شوند. محیطی که کلا خالی
از موانع باشد، خطرناک است. همان گونه که ما برای حفظ خود، به نرده و پل و سایر وسایل ایمنی نیاز داریم ، از نظرروانی نیز برای تامین امنیت خویش
به برخی محدودیت ها محتاجیم .
اگر یک قسمت از زندگی کودکی به خوبی پیش نرود، او اغلب احساس شکست کامل می کند. مثل موقعی که نتواند در تیم ورزشی انتخاب شود، یا نتواند نقشی در یک نمایشنامه به دست آورد. بنابراین، این مساله مهم است که معلم به دانش آموزان کمک کند تا بر تعداد زیادی از جنبه های زندگی خود واقف شوند.
احساسات کودک را درباره شکست های به خصوص نباید نادیده گرفت و مورد تمسخر قرار داد. باید او را درک کرد و قبل از این که چیزی مطابق دلخواهش صورت گیرد، به شایستگی با آن برخورد نمود. درک احساسات کودک می تواند با یک جمله ی ساده صورت گیرد. از قبیل:« به نظر می رسد برای این که تو را در تیم ورزشی نپذیرفته اند، خیلی ناراحتی !» . این برخورد ، به کودک امکان خواهد داد تا درباره ی مشکل خود به طرز بهتری برخورد کند.

هیچ چیز موثر تر از آن نیست که احساس شکست را در یک جنبه ی زندگی از طریق موفقیت در جنبه ی دیگر جبران کنیم . بنابراین موقعی که یک کودک ازچیزی در رنج است ، باید کاری کنید که هر چه زودترتجربه ای موفقیت آمیزبرایش فراهم آورید و نیز اگر کودک از استعداد ویژه ای برخوردار است ، سعی کنید آن را بزرگ جلوه دهید .
اگر کودک بداند که اثرات شکست مدتی طولانی باقی نمی ماند، خواهد آموخت تا چگونه با شکست های خود برخورد کند . اگر بگذارید که شکست او برای مدتی طولانی ادامه پیداکند ، بی شک اثرات منفی آن به تصوری که نسبت به خود دارد نیز سرایت خواهد کرد.
اگر کودک با موفقیت های گوناگون احاطه شود، شکست هایش ممکن است تبدیل به قسمت کوچکی از کل تجربه ی او گردند . در نتیجه یاد خواهد گرفت تا شکست های گاه و بیگاه را به عنوان قسمتی از زندگی خویش بپذیرد و از این که در مواقع گوناگون دست به عمل بزند ، ترسی نداشته باشد و در واقع باید تشویق شود تا به چنین کارهایی دست بزند .چگونه مشوق استعداد سرشارکودک خود باشیم ؟

 •  وقت آزادی را برای بازی در نظر بگیرید و همیشه مزاحم کودک خود نشوید، بیش تر مشاهده و کم تر دخالت کنید.
 •   زمینه های فعالیتی را فراهم آورید که در آنها می توان ترتیبی داد تا کودک بیشتر تشویق به دخالت و درگیر شدن گردد .
 •   به جای اسباب بازی های پیچیده ، اسباب بازی های ساده ای تهیه کنید که با قوه ی تخیل کودکتان تکمیل شود .
 •   کودک خود را به بازی در بیرون از منزل تشویق کنید تا با دنیای طبیعت در تماس باشد و فرصتی برای بازی با شن ، خاک، آب و هوا داشته باشد .
 • نمونه هایی از کارهای واقعی در اختیار کودک خود بگذارید تا بتواند از آنها تقلید کند؛ اجازه دهید در گردگیری، شستن ظرف ها و پخت و پز به شما

کمک کند ؛ این فعالیت ها جزیی از بازی های او می شوند و به او کمک می کنند چیزهایی در مورد زندگی بیاموزد.

 • برای کودک خود داستان بخوانید، به خصوص داستان های علمی- تخیلی . ( زیراداستان ها ، تصاویر پرورش دهنده ای را که سنگ بنای قوی تخیل اوست مهیا می کنند)
 •   امکان فعالیت های هنری را به کودکتان بدهید . امکان می دهد تا احساسات خود را به راحتی اظهار کند، مثل نقاشی با انگشت، قلم مو، یا اسفنج، با استفاده از رنگ های جذاب و درخشان . این کار نه تنها به کودکتان کمک می کند احساسات خود را بیان کند، بلکه چیزهایی در مورد رنگ ها به وی می آموزد.
 •   به کودکتان بیاموزید، افکار، کشفیات و سئوالات خود را روی کاغذ یا نوارهای صوتی یا تصویری ضبط کند .
 •   برای کودک خود داستان بخوانید، به خصوص داستان های علمی- تخیلی . (زیرا داستان ها ، تصاویر پرورش دهنده ای را که سنگ بنای قوی تخیل اوست مهیا می کنند) .
 • میزان وقتی را که کودک شما صرف تماشای تلویزیون ، نوارهای ویدیویی و فیلم می کند محدود کنید.


[ موضوع : پرورش ذهن -(كاردستي براي كودكان و مباحث خلاقيت در كودك)]
[ پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 ] [ 10:53 ] [ ماماني ] [ ]
چگونه ذهن نوزاد خود را تربیت کنیم؟

والدین می‌خواهند بدانند نوزادشان چه چیزهایی را درک می‌کند و چگونه می‌توان به رشد ذهنی او کمک کرد. در این مطلب می‌توانید هفته به هفته با توانایی‌های نوزاد آشنا شوید و بفهمید چگونه باید ذهن او را تمرین داد.

  پدر و مادر شدن برای هر انسانی شیرین و لذت‌بخش است، به خصوص اگر تجربه اول آن‌ها نیز محسوب شود. برای این‌که لذت این لحظات را صد چندان کنند لازم است شناخت خود را نسبت به مراحل رشد و نمو تازه وارد خود بالا ببرند. آنچه والدین باید در مورد نوزادان خود بدانند این است که همان‌گونه که به تقویت و رشد جسمی نوزاد خود اهمیت می‌دهند لازم است به تقویت و رشد ذهنی آن‌ها نیز توجه کنند که این مستلزم شناخت کافی نسبت به این امر است. با ما همگام شوید تا مراحل رشد ذهنی کودک را تا ۲سال مورد بررسی قرار دهیم.

مراحل رشد ذهنی کودک در 3 هفته اول


کودک از بدو تولد شروع به فهمیدن می‌کند، روز اول گوش می‌دهد و روز سوم علاوه بر گوش دادن واکنش نیز نشان می‌‌دهد. در روز نهم چشمانش را به سمت صدا حرکت می‌دهد و روز چهاردهم مادر خود را می‌شناسد. روز هجدهم صداهای کوتاه و تک از خودش تولید می‌کند و روز بیست و چهارم با شنیدن صدای مادر دهانش را تغییر شکل می‌دهد. در این مرحله کودک از فاصله ۲۵ سانتی‌متری می‌تواند اشیا رنگی را واضح ببیند.

 • برای پرورش توانایی‌های حافظه نوزاد در این مرحله

۱- با انگشتان خود اشیا رنگی را در فاصله ۲۵ سانتی‌متری برای کودک‌تان تکان دهید.
۲- تمام حواس کودک خود را تحریک کنید.
۳- با کودک صحبت کنید و برای او نجواهای مادرانه بخوانید.
۴- سعی کنید کودک تمام علائم و حرکات شما را ببیند.

مراحل رشد ذهنی کودک در هفته چهارم زندگی


در این مرحله کودک حرکاتی را که هنگام صحبت کردن اتفاق می‌افتد، می‌فهمد و او نیز به نشانه تقلید این کار را با دهانش انجام می‌دهد. در این مرحله، واکنش نوزاد با توجه به آهنگ صدای مادر یا پدر متفاوت است، یعنی او آهنگ صدا را متوجه می‌شود. زمانی که با خشونت با او صحبت کنید، دچار اضطراب و نگرانی می‌شود و زمانی که با صدای آرام و ملایم با او صحبت کنید با آرامش و در سکوت به حرف‌های شما گوش می‌دهد.

 • برای پرورش توانایی حافظه نوزاد در این مرحله

۱- با صدای آهنگین و ریتمیک با او صحبت کنید.
۲- برای او نجواهای مادرانه بخوانید.
۳- او را در آغوش بکشید و به آرامی تکان دهید و با او صحبت کنید.

مراحل رشد ذهنی کودک در هفته ششم


در این مرحله وقتی شما با نوزادتان صحبت می‌کنید به شما لبخند می‌زند و صداهای کوتاه از ته حلق خودش تولید می‌کند و سرش را تکان می‌دهد.
 

 • برای پرورش توانایی نوزاد در این مرحله:

۱- اسباب بازی او را به چشمانش نزدیک و سپس دور کنید.
۲- هنگام صحبت کردن با او صورت‌تان را به او نزدیک کنید.
۳- با چهره شاداب و متبسم با او صحبت کنید.
۴- هنگام صحبت به چشمان او نگاه کنید.
۵- از جهات مختلف با او صحبت کنید تا جهت نگاهش را با صدای شما هماهنگ کند.

مراحل رشد ذهنی کودک در هفته هشتم:


در این مرحله کودک به آنچه در اطراف خود می‌بیند و توجه او را به خودش جلب می‌کند خیره می‌شود. او به جهت‌های مختلف نگاه می‌کند و به صدا‌ها و اشیا پیرامون واکنش نشان می‌دهد.

 • برای پرورش توانایی حافظه نوزاد در این مرحله:

۱-او را به حالتی قرار دهید که بتواند کاملا اطرافش را ببیند (به همراه بالش او را به حالت نشسته قرار دهید)
۲-کودک را در کنار اسباب‌بازی‌های رنگی و شفاف قرار دهید.
۳-برای کودک شعرهای کودکانه بخوانید و همزمان دست‌هایش را با آهنگ تکان دهید.

مراحل رشد ذهنی کودک در هفته دوازدهم


در این هفته زمانی که با کودک صحبت می‌کنید کودک واکنش‌های خود را با هیجان و خوشحالی از طریق لبخند و جیغ زدن و تکان سر و دست‌هایش به شما نشان می‌دهد.

 • برای پرورش توانایی نوزاد در این مرحله:

۱-شما نیز شادی خودتان را به او نشان دهید.
۲-به او اسباب‌بازی‌های سبک و از جنس‌های مختلف بدهید. این کار برای تمرین گرفتن و لمس کردن بسیار مفید است.
۳-شعرهای کودکانه به زبان کودکانه خوانده شود.
۴-نرمش‌های ساده مانند تکان دادن ملایم اعضا، خم کردن زانو‌ها، باز و بسته کردن دست‌های نوزاد به سمت شکم استفاده کنید.

مراحل رشد ذهنی کودک در هفته شانزدهم:


کودک در این مرحله اشیا و مکان‌های آشنا را می‌شناسد و کارهایی را که همیشه انجام می‌داد  درک می‌کند.
او با مشاهده سینه مادر یا شیشه شیر خودش هیجان زده می‌شود و برای رسیدن به آن‌ها بی‌قراری می‌کند. او نسبت به اسباب بازی‌های جدید و نو و افراد جدی و حتی حس‌های جدید علاقه‌مند است و از خودش کنجکاوی نشان می‌دهد.

 • برای پرورش توانایی نوزاد در این مرحله:

۱- حس کنجکاوی نوزاد را ارضا کنید.
۲- درباره آنچه او می‌بیند و کنجکاوش می‌کند با او صحبت کنید.
۳- اسباب‌بازی‌های متنوع با اشکال مختلف و جنس‌های متفاوت استفاده کنید زیرا اسباب‌بازی‌های جدید مسائل مختلفی را به کودک می‌آموزد. (از طریق حواس پنجگانه)
۴- بهترین اسباب‌بازی‌ها صدادار هستند. (جغجغه)

مراحل رشد ذهنی کودک در هفته بیستم:


در این مرحله کودک بازی کردن از جمله آب بازی را دوست دارد. او به تصویر خودش در آینه لبخند می‌زند و می‌تواند دقایقی با تصویر خودش در آینه سرگرم باشد. او در این مرحله سرش را به سمت صدا می‌گرداند. او  اشیا را نوازش می‌کند و حتی صورت پدر و مادر را نوازش می‌کند. او دست‌ها و پاهایش را برای جلب توجه اطرافیان به سرعت تکان می‌دهد.

 • برای پرورش توانایی نوزاد در این مرحله:

۱- به کودک بیاموزید که به خواسته‌هایش پاسخ می‌دهید.
۲- زمانی که او با تکان دادن دست و پا‌هایش توجه شما را به خود جلب می‌کند شما با لبخند و صحبت‌های زیبا او را متوجه کنید که به خواسته‌هایش پاسخ خواهید داد.
۳- افراد تازه وارد را به او معرفی کنید.
۴- با او بازی کنید. (بازی دالی را بسیار دوست می‌دارد)
۵- همراه با کودک بخندید و او را با اسم صدا کنید.

منبع : سایت برترین ها


[ موضوع : پرورش ذهن -(كاردستي براي كودكان و مباحث خلاقيت در كودك)]
[ پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 ] [ 8:51 ] [ ماماني ] [ ]
10 بازی برای ایجاد خلاقیت در کودک 1 سالهزمان بازی با کودکتان فقط زمان بازی و سرگرمی نیست، بلکه زمان آموزش درسهای زندگی به کودکتان هم می‌باشد.تازه‌ترین تحقیقات حاکی از آن است که خلق و خو و عادات انسان از دوران جنینی و 2 سال اول زندگی وی ناشی می‌شود و این نکته اهمیت آموزش و روش صحیح تربیت در سنین ابتدایی تولد کودک را نمایان می‌سازد.در این مقاله ما بازیهایی را به شما پیشنهاد می‌دهیم که علاوه بر سرگرم کردن کودکتان آموزشهایی را در جهت ایجاد خلاقیت و تقویت هوش و افزایش سطح هوشیاری کودک دلبند شما فراهم می‌آورد. 

1.کجا رفت؟

یک توپ کوچک نرم انتخاب کنید، آن را در یک ظرف درپوش دار بگذارید. از بچه بپرسید توپ کجا رفت؟ او را تشویق کنید که در ظرف را باز کند و توپ بیرون بیفتد مثل جعبه هایی که دلقکی بیرون می‌پرد، بیرون افتادن توپ هم برای او جالب خواهد بود. این بازی راهی است که به کودک می‌آموزد که چیزهایی که او نمی بیند ممکن است وجود داشته باشد. این بازی، آموزش ثبات هدف است.

2.وسایل آشپزخانه:

ظرفهای پلاستیکی یا ظروف ماست و یا کاسه های نشکن برای این بازی مناسب می‌باشد. از این ظروف برای ایجاد یک برج استفاده کنید، به کودکتان کمک کنید که برج را بریزد، این فعالیت به او درس خواهد داد که نشانه گیری هدف را بیاموزد در حالی که ریزش و چیدن را هم یاد خواهد گرفت.

3. می‌توانم صدا را بشنوم:

راه دیگر برای تقویت مفهوم ثبات هدف به وسیله مخفی کردن یک اسباب بازی صدادار زیر پتو و یا حوله است. ابتدا اسباب بازی را به طور جزئی با پتو بپوشانید سپس صدای اسباب بازی را در بیاورید و او را تشویق کنید که اسباب بازی را پیدا کند، دوباره اسباب بازی را پنهان کنید، البته این بار به صورت کامل، بازی را تکرار کنید، در صورت پیدا کردن اسباب بازی، کودکتان را تشویق کنید.

4.بازی آبی:

زمان حمام را به زمان اکتشاف و بازی تبدیل کنید. قاشق های پلاستیکی و آب پاش و کاسه های پلاستیکی را در وان کودکتان بگذارید، او با آنها ریزش آب را خواهد دید و از آنها لذت خواهد برد. تفریح دیگری هم می‌توان کرد، یک اسفنج را به کودکتان بدهید اسفنج را خیس کنید، او از فشار دادن اسفنج و ریزش آب لذت می‌برد.

5.مامان خوابه!

نزدیک کودکتان بنشینید البته این کار بستگی به سن کودکتان دارد می‌توانید او را بخوابانید. به او بگویی که قصد دارید که بخوابید و چشمهایتان را ببندید بعد از چند ثانیه چشمهایتان را باز کنید و مشتاقانه به او سلام کنید یا زمان را به او بگویید مثلاً صبح بخیر یا عصر بخیر که او زمانها را هم درک کند. دیدن چشمهای مامان که باز است و شنیدن صدای تبریکش معمولاً ایجاد خنده خواهد کرد بعد از چند دورِ، مکث خود را هنگام خواب بیشتر کنید احتمال هست که کودک حدود 6 ماهتان و یا بیشتر شروع به جیغ زدن کند و یا حتی به صورت شما ضربه بزند تا شما بیدار شوید!

6.بازی با برگها:

با کودکتان به بیرون از خانه بروید، تنوعی از برگها را برای او جمع کنید، به او اجازه بدهید آنها را بلند کند و با دستانش بازرسی کند، بدیهی است که با نظارت شما. برخی از برگها را چروک کنید تا او آنها را بازرسی کند و عمل چروک کردن را بیاموزد که این کار در برگهای خشک صدا هم خواهد داشت. با استفاده از یک برگ بزرگ بازی دالی موشه را با او انجام دهید.

7.بازی غلتکی:

کودکتان را روی زمین در مقابلتان بنشانید و یک ماشین اسباب بازی را روی زمین حرکت دهید او را تشویق کنید که بعد از شما این کار را انجام دهد سعی کنید که رفت و آمد ماشین را با او ادامه دهید. این کار جلو و عقب رفتن و چرخاندن و حرکت اجسام را به او یاد خواهد داد.

8.نقاشی:

این بازی کمی کثیف کاری است اما برای کودکتان بسیار جالب خواهد بود. کودک 8 تا 12 ماهتان را روی صندلیش یا روی زمین بنشانید. در مقابل او یک برگه و چندین غدای پوره ای رنگی که صاف شده است قرار دهید، او را تشویق کنید که با دستانش نقاشی کند، خواهید دید که او شاهکار خواهد ساخت. می‌توانید غذاها را در صورت اجازه پزشک بافت دار تهیه کنید(به دلیل در دهان بردن کودک) که نقاشی او بافت دار باشد.

9.بافتهای متفاوت:

چندین موضوع بافت دار را به کودک 10 تا 12 ماهتان بدهید، مثلاً یک تکه مقوا، روسری نرم، تکه های چمن و ماسه و ... حتماً تا انتهای بازی در کنار او باشید و مراقب باشید چیزی را در دهانش نگذارد. همراه هم همه چیز را بازرسی کنید، خواهید بفهمید که او از چه بافتی بیشتر خوشش خواهد آمد مخمل کبریتی یا پشم گوسفند؟

10.بازی با رنگها:

برای کودک 10 تا 12 ماهتان اسباب بازی های رنگی و یا وسایل آشپزخانه رنگی تهیه کنید و به او کمک کنید که اسباب بازیهای با رنگ مشابه را در کنار هم بگذارد. مثلاً سیب قرمز و ماشین قرمز و توپ قرمز باید در یک طرف باشد. در این بازی به او کمک می‌کنید که کم کم با رنگها آشنا شود.

 


[ موضوع : پرورش ذهن -(كاردستي براي كودكان و مباحث خلاقيت در كودك)]
[ پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 ] [ 8:50 ] [ ماماني ] [ ]
بازي براي خلاقيت كودكان خلاق
 
 
 
 
     
 
   
 

وقتی کودک برای نشستن آماده می شود، هرچیزی که در میدان دید او قرار دارد، برایش منبع کنجکاوی و شادی است و در پی اکتشاف آن برمی آید. پس از آن می خزد، راه می رود و می دود. به تدریج که وارد بازی می شود، تمایلش برای کشف اشیا بیشتر می شود.

بعضی از کودکان آزادانه، به آرامی و به صورت موزون حرکت می کنند و برخی دیگر استفاده محدودتر یا تندتری از بدن شان دارند. این قسمت، تمریناتی را ارائه می دهد تا به کودکان کمک کنید وقتی حرکت می کنند و بازی های تخیلی انجام می دهند، با بدن خود راحت باشند. کودکانی که بیشتر بر بدن خود کنترل دارند، نوجوانان چابک و پرتحرکی خواهند شد، وقتی در مهارت هایی مثل پریدن، جست و خیزکردن، تاب بازی کردن، سه چرخه سواری و... مهارت کافی کسب کنند، اعتمادبه نفس بیشتری به دست می آورند. فعالیت های تخیلی با بازی انگشتان شروع می شود و به حرکت های عمده تری منتهی می شود که کل بدن را دربر می گیرد.

 

 

● بازی های انگشت

انگشتان برای کودکان پیش دبستانی وقتی شروع به نقاشی کردن، دردست گرفتن مداد، بستن بندکفش و دکمه می کنند حتی وقتی شمردن را یاد می گیرند، اهمیت بسیاری دارد. رشد مهارت های ظریف طی سال های پیش از دبستان، هنگامی که تمرین چنین مهارت هایی را شروع می کنند و بعدا وقتی وارد مدرسه می شوند و حروف را می نویسند، با قیچی چیزی می برند، می چسبانند، پازل می چینند و خودشان لباس می پوشند، کارایی بسیار دارد و می تواند کودک را به خودکفایی لازم برساند. در این قسمت، تمرینات ارائه شده از کوچک ترین بخش بدن یعنی انگشتان شروع می شود و در قسمت های بعدی به کل بدن منتهی می شود.

 

 

● شمارش انگشتان

انگشتان برای شمردن ساده به کار می روند. پس بهتر است به بازی هایی بپردازیم که در آن ها همزمان که کودک با انگشتانش بازی می کند اعداد را هم به او معرفی کنیم. سرودهای قدیمی و آوازهایی درباره انگشتان مثل (لی لی حوضک) شمردن را لذت بخش تر می کند. دست تان را بالا بگیرید تا کودکان بتوانند حرکات انگشتان شما را تقلید کنند. همان طور که سرود می خوانید یکی از انگشتان دستی را که باز است بلند کنید. ساده ترین روش این است که از انگشت اشاره شروع و به شست ختم کنید: یک گنجشک روی درخت نشسته، ۲ گنجشک، حالا شدن ۳ تا، حالا ۴تا، نگاه کن یکی دیگه اومد، حالا شدن ۵ تا گنجشک. (تمام انگشتان را به نشانه پرواز تکان دهید)یک پیشی تنها نشسته، یکی دیگه اونور نشسته، حالا شدن ۳ تا... ۵ تا پیشی کنار هم نشستن (تمام انگشتان را جمع کنید تا دست تان کاملا بسته شود)

 

 

● خمیربازی یا گل مجسمه سازی

کودک را پشت میز یا سطحی که قابل شست و شو باشد بنشانید و مقداری خمیر یا گِل بازی به او بدهید و اجازه دهید کودک خمیر را به اشکال مختلف دردست بچرخاند. می توانید برای فعالیت بیشتر او موسیقی نیز پخش کنید.

 

 

● یادگیری نام انگشت ها

بازی با انگشتان، روش خوبی برای آموزش نام هرانگشت به کودک است. کودکان باید سرمشقی را که به آن ها می دهید دنبال

کنند.

مثال: در هر نوبت از یک دست استفاده کنید و ترانه زیر را بخوانید: همه انگشتان بسته و خمند یکی یکی بیدارشان کن (یکی یکی انگشتان را باز کنید)، انگشت کوچک، انگشت انگشتر، انگشت وسط، اشاره و شست. بعد از این که همه بیدار شدند این بار دوباره همه را بخوابانید. (یکی یکی انگشتان را مانند قبل صدا زده و بخوابانید)

سپس دست دیگر و بعد از آن هر دو را به صورت مشت بالا آورده بیدار کنید و بخوابانید. (با ذکر نام شان) این تمرین را بارها تکرار کنید تا کودک نام ها را کاملا یاد بگیرد و روی دست شما و دوستان اش آن ها را بگوید. وقتی ترتیب را یاد گرفت، بدون ترتیب نام انگشتان را از او بخواهید.

 

 

● حلقه های رنگی

از کودک بخواهید ۵ تکه نخی از هررنگی که می خواهد انتخاب کند و به او کمک کنید تا با آن ها، حلقه هایی را دورهرانگشت یک دست درست کند. هر انگشت باید رنگی متفاوت داشته باشد. به او بگویید رنگ قرمز بخوابد (کودک باید بتواند انگشتی را که نخ قرمز دور آن پیچیده خم کند.) همین طور تمام رنگ ها را نام ببرید تا کودک فقط آن انگشت را خم کند.

این کار به کودکانی که هنوز رنگ ها را نمی شناسند کمک می کند تا در حالی که انگشتان شان را بلند یا خم می کنند، رنگ ها را نیز یاد بگیرند.

 

 

● نقاشی انگشتی

برای تنوع کار، می توانید از نقاشی انگشتی استفاده کنید. بیشتر کودکان لمس کردن اشیا، پارچه، شیشه و... را با رنگ دوست دارند. چراکه به آنان قدرت ابراز وجود بیشتری می دهد. بعد از نقاشی با دست، کودک می تواند نقاشی را با تمام انگشتان دست به صورت تک رنگ یا رنگ ترکیبی اجرا کند و اشکال جادویی بسازد. برای این کار می توانید روی زمین روزنامه پهن کنید یا کاغذها را به دیوار چسبانده تا کودک به راحتی نقاشی کند. می توانید با این کار، عضلات کوچک دست کودک را تقویت کنید. این نوع نقاشی روی سفال، پارچه، شیشه، مقوا و... نیز درست می شود. می توانید از نتایج آن آرشیو درست کنید.

 [ موضوع : پرورش ذهن -(كاردستي براي كودكان و مباحث خلاقيت در كودك)]
[ پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 ] [ 8:46 ] [ ماماني ] [ ]
برای افزایش خلاقیت کودکان باید:۱٫       هرگز کودک را تحقیر نکنیم. کودکی که احساس حقارت کند هرگز دست به خلاقیّت نمی‌زند. 
۲٫       محیطی مناسب برای انجام کارهای خلاق آنها فراهم نمایید.
۳٫        امکانات و وسایلی در اختیار آنها قرار دهید تا به کمک آنها خلاقیت های خود را ابراز نمایند. به عنوان مثال وسایل موسیقی، نقاشی و طراحی و …
۴٫       کارهای خلاق کودکان را تشویق کنید و آنها را در معرض نمایش قرار داده و از ارزیابی بیش از حد آنان خودداری کنید.
۵٫        به عنوان بزرگسال، خود به انجام کارهای خلاق بپردازید و اجازه دهید کودکان شما شاهد کارهای خلاق تان باشند.
۶٫       به شیوه های آموزشی در خانواده خود توجه داشته باشید.
۷٫       برای کارهای خلاق دیگران ارزش قائل شوید.
۸٫       از تأکید بر تصورات قالبی در خصوص جنسیت کودکان شدیداً خودداری نمایید. ( به عنوان مثال دختر ماشین بازی نمی کند، پسر عروسک بازی نمی کند یا پسر گریه نمی کند.)
۹٫       امکان شرکت در فعالیت ها و کلاسهای ویژه را برای آنان فراهم نمایید.
۱۰٫   اگر مشکلات یا گرفتاریهای در خانواده وجود دارد از آن مشکلات به شیوه مثبتی استفاده کنید و با تشویق به کودک خود اجازه ابراز احساسات و اظهار نظر بدهید.
۱۱٫   – توجه داشته باشیید که استعداد فقط سهم کوچکی از خلاقیت است و تمرین و نظم بخشیدن به آن از اهمیت بیشتری بر خوردار است.
۱۲٫   اجازه بدهید کودک خودش باشد حتی اگر رفتارهای عجیب از او سر بزند و سعی کنید در حضور جمع کودک خود را خلاق معرفی نکنید؛ در غیر این صورت اطرافیان انتظارات بیش از حدی از کودک شما خواهند داشت.
۱۳٫   با کودک خود شوخ طبع و مهربان باشید
تهیه وتنظیم :مژگان اصفهانی زاده[ موضوع : پرورش ذهن -(كاردستي براي كودكان و مباحث خلاقيت در كودك)]
[ پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391 ] [ 8:38 ] [ ماماني ] [ ]
خانه سازی چوبی

تجربه بازی با مواد کاملا طبیعی را به کودکانتان هدیه دهید.

خانه سازی چوبی

 

کودکان ما احتیاج به بازی کردن دارند واسباب بازی نقش عمده ای در رشد فکری و خلاقیت کودکان ایفا میکنند. با مدرن شدن جوامع نوع اسباب بازیهای مورد پسند بچه ها نیز تغییر کرده و جاذبه اسباب بازیهای الکترونیک و بازیهای کامپیوتری بیشتر میشود. این نوع اسباب بازیها بعضا باعث افزایش خشونت و گوشه گیری کودک شده و ارتباط بین فرزند و والدین را نیز سست میکند.

گروه راهک تلاش میکند اسباب بازیهای جدید و با کیفیت را به خانواده ها معرفی نماید.

ما سعی میکنیم اسباب بازیهایی را معرفی کنیم که:

- کیفیت بسیار بالایی در تولید داشته و تمامی استانداردهای کیفی مخصوص اساباب بازی را دارا باشد

- تحریک فکر و خلاقیت

- افزایش تمرکز هنگام بازی

- جذابیت برای کودک و والدین تا هر دو با هم به بازی بپردازند

در این راستا این مجموعه با همکاری تولید کنندگان معتبر اسباب بازی آموزشی و خلاق مجموعه هایی را مرحله به مرحله معرفی خواهد نمود.

اولین مجموعه، اسباب بازیهایی ساخته شده با چوب سخت جنگلی است.

این مجموعه اسباب بازیهای چوبی از نوع اسباب بازیهای ساختنی است که برای مفاهیم آموزشی طراحی شده است. عنصر کلیدی در طراحی این اسباب بازی سیستم قفل است که یاعث میشود قطعات جداگانه در حین بازی کاملا محکم به هم متصل شوند. ایده اصلی این اسباب بازی از ساخت خانه ها ی جنگلی سنتی آمده است. این اسباب بازی طوری طراحی شده که قطعات چوبی جدا از هم با شیوه بسیار ساده ولی محکم به هم متصل می شوند. مجموعه قطعات این امکان را می دهد که یک خانه جنگی کوچک، یک روستای بزرگ، هواپیما، ماشین، .. را بر اساس خلاقیت کودک ساخت.

تمامی محصولات با کیفیت بسیار بالا و از چوب سخت درختان جنگلی بدون هیچگونه رنگ و مواد غیرطبیعی و سمی ساخته شده اند. در حین بازی با این اسباب بازی تخیل ، خلاقیت همراه با ایجاد تجربیات جدید مورد نظر بوده است.

تمامی قطعات هر محصول قابل بکارگیری با محصولات دیگر میباشند.

شماره تماس برای خرید: 09351034838 - 22204004

برای سفارش خرید، اطلاعات بیشتر و خرید تماس بگیرید info@rahak.ir

 

- خانه جنگلی

شما مجبورید کمی فکر کرده و در ساختن خانه های جنگلی از خلاقیت خود استفاده کرده، خانه جنگلی رویای خود را بسازید.

 • خانه جنگلی 31 قطعه

با این 31 قطعه شما میتوانید خانه جنگلی کوچک چوبی، هواپیمای چوبی و صندلیهای چوبی را بسازید.

حتی میتوانید میز، نیمکت، صندوق چوبی را هم درست کنید. البته با کمی استفاده از فکر و بکارگیری خلاقیت

شماره تماس برای خرید: 09351034838 - 22204004

برای سفارش خرید، اطلاعات بیشتر و خرید عمده تماس بگیرید info@rahak.ir

 • خانه جنگلی 35 قطعه

با این 35 قطعه شما می توانید خانه جنگلی چوبی با دو اتاق کوچک، هواپیمای چوبی و صندلیهای چوبی را بسازید.

حتی میتوانید میز، نیمکت، صندوق چوبی را هم درست کنید. البته با کمی استفاده از فکر و بکارگیری خلاقیت.

یک ماشین کوچک و یک اتاقک چاه را هم میتوانید با این مجموعه امتحان کنید.

 

 • خانه جنگلی 55 قطعه

با این 55 قطعه یک خانه جنگلی بزرگ همراه با در و پنجره های زیبا بسازید

 

 • o مزرعه 77 قطعه

با این 77 قطعه یک مزرعه کوچک همراه با حیوانات چوبی بسازید

شماره تماس برای خرید: 09351034838 - 22204004

برای سفارش خرید، اطلاعات بیشتر و خرید تماس بگیرید info@rahak.ir

 • مجموعه شهر جنگلی 111 قطعه

با این 111 قطعه همه چیز میتوانید بسازید. خانه جنگلی، هواپیما، میز ، صندلی، چرخ چاه، خانه جنگی بزرگ، ماشین،....

اجازه دهید بابا مامان هم با اسباب بازیهای شما بازی کنند. آخه دلشون میخواد

 

 • مجموعه شهر جنگلی 222 قطعه

با این 222 قطعه همه چیز میتوانید بسازید. خانه جنگلی، هواپیما، میز ، صندلی، چرخ چاه، خانه جنگی بزرگ، ماشین،....

دوستاتو ن رو هم خبر کنید

 

 • مجموعه شهر جنگلی 444 قطعه

با این 444 قطعه همه چیز را چند تا میتوانید بسازید. خانه جنگلی، هواپیما، میز ، صندلی، چرخ چاه، خانه جنگی بزرگ، ماشین

این اسباب بازی رو به مهد کدک ببرید که همه ازش لذت ببرند

شماره تماس برای خرید: 09351034838 - 22204004  برای سفارش خرید، اطلاعات بیشتر و خرید تماس بگیرید info@rahak.ir

قلعه

مجموعه قلعه و طرحهای معماری از بلوکهای چوبی ساخته شده که با قراردادن آنها روی هم احجامی به شکل قلعه و برج و بارو ساخته میشوند

 • مجموعه قلعه 107 قطعه

 

 • مجموعه طرح معماری چوبی 63 قطعه

با این مجموعه یک طرح معماری ظریف بسازید.

 

 

- راه تیله

مسیر تیله (Marble Run) یک بازی بسیار مفرح و جالب است. در این بازی با استفاده از سطوح شیبدار، مکعبهای سوراخدار و منحنی یک مسیر برای حرکت تیله ها طراحی میکنید.

با این اسباب بازی همه اعضای خانواده از کودک یکساله تا پدربزرگهای 18 ساله سرگرم میشوند و خلاقیت خود را امتحان میکنند.

 • مسیر تیله 33 قطعه

 

 

شماره تماس برای خرید: 09351034838 - 22204004

برای سفارش خرید، اطلاعات بیشتر و خرید تماس بگیرید info@rahak.ir[ موضوع : پرورش ذهن -(كاردستي براي كودكان و مباحث خلاقيت در كودك)]
[ چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391 ] [ 8:50 ] [ ماماني ] [ ]
صفحه قبل 1 ... 11 12 13 14 15 16 17 ... 18 صفحه بعد